Raport z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na 2024 - 2035

Aktualności, Środa, 21 lutego 2024
Raport z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na 2024 - 2035

Raport z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraj na lata 2024 - 2035

 

  1. Podstawa prawna:
  • 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1295 z późn. zm.)
  • Uchwała NR XLVII/500/2023 Rady Miasta Biłgoraja z dnia 28 czerwca 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 - 2035 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

 

  1. Przedmiot konsultacji społecznych: projekt Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 – 2035

 

  1. Podmioty konsultacji: mieszkańcy miasta Biłgoraja, sąsiednie gminy (gmina Biłgoraj), lokalni partnerzy społeczni i gospodarczy, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Lublinie.

 

  1. Termin konsultacji społecznych: od 27 grudzień 2023 r. do 30 styczeń 2024 r. odbyły się konsultacje społeczne projektu „Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024-2035”.

 

  1. Sposób upowszechnienia informacji:

Informacja o konsultacjach społecznych, w tym zaproszenie do udziału w konsultacjach, termin i sposób zgłaszania uwag do projektu oraz dokumentacja dotycząca przedmiotu konsultacji, została umieszczona w dniu 27 grudnia 2023 roku, na stronie internetowej Urzędu Miasta Biłgoraja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej w formie Ogłoszenia Burmistrza Miasta w spawie konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 - 2035.

 

  1. Forma konsultacji społecznych:

Przez cały czas trwania konsultacji uwagi przyjmowane były w następujących formach:

  • w formie pisemnej poprzez:
    • formularz uwag pisemny - dostępny do pobrania na stronie internetowej Miasta, który należało wypełnić i przesłać:
      • na adres mailowy: sekretariat@bilgoraj.pl

lub

  • pocztą na adres: Urząd Miasta Biłgoraja, Plac Wolności 16, 23-400 Biłgoraj

lub

  • dostarczyć bezpośrednio na dziennik podawczy do Urzędu Miasta Biłgoraja.

 

  • formularz uwag on-line – dostępny pod adresem:

https://docs.google.com/forms/d/1a0ZoEomAZ0AQNpbarmk6Re03xvBhQn-ifixWZ062r44

 

  • ustnie oraz pisemne podczas spotkania konsultacyjnego w formule on-line, które odbyło się:

w dniu 11 stycznia 2024 r. – w godzinach 16.00-18.00 na platformie zoom pod adresem:

https://zoom.us/j/96644641516?pwd=WmZ2MDVhUWNjMzNsdWhWVktoOGxVQT09

Identyfikator spotkania: 966 4464 1516

Kod dostępu: 068591

 

  1. Podsumowanie konsultacji społecznych:

W poniższym sprawozdaniu z konsultacji społecznych ujęte zostały wszystkie uwagi jakie spłynęły do Urzędu Miasta Biłgoraj w wyznaczonym terminie konsultacji społecznych od 27 grudnia 2023 r. do dnia 30 stycznia 2024 r. i zostały tym samym rozpatrzone.

Łącznie w procesie konsultacji społecznych zgłoszono 13 uwag (w formie ustnej - podczas spotkania konsultacyjnego w dn. 11 stycznia 2024 r.: 1 uwaga; w formie pisemnej: 12 uwag; w formie pisemnej – za pośrednictwem formularza on-line: nie wpłynęła żadna uwaga).

W raporcie zgłoszone uwagi mogły otrzymać następujący status rozpatrzenia:

  1. Uwaga uwzględniona – to uwaga, której treść w całości została wprowadzona do Strategii

lub

  1. Uwaga częściowo uwzględniona – to uwaga, która spowodowała zmianę z zapisie Strategii, jednak nie jest to zapis literalny w stosunku do zgłoszonej uwagi

lub

  1. Uwaga odrzucona - to uwaga, która nie została wzięta pod uwagę w dokumencie Strategii lub której zapisy znajdowały się w dokumencie Strategii.

 

Wszystkie zgłoszone w terminie konsultacji społecznych projektu „Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024-2035” uwagi zostały przedstawione w poniższym zestawieniu tabelarycznym z nadanym im statusem oraz uzasadnieniem.

W efekcie przeprowadzonych konsultacji wpłynęły następujące uwagi:

 

Lp.

Rozdział, punkt, tabela, rysunek, strona dokumentu

(projektu Strategii),

do którego odnosi się zgłaszana uwaga

Treść uwagi

Uzasadnienie uwagi

Data wniesienia uwagi

Komentarz UM Biłgoraja

Uwagi zgłoszone ustnie w ramach spotkania konsultacyjnego w dn. 11 stycznia 2024 r.

1.

Cel strategiczny 1.1.4. Nowoczesny urząd – miasto smart city

Proponowany kierunek działań:

Wdrażanie rozwiązań sprzyjających bliższym kontaktom na linii Urząd Miasta – mieszkańcy (np. kawa z Burmistrzem: cykliczne spotkania bezpośrednie w miejskiej kawiarni, itp.).

 

 

Rozszerzenie katalogu rozwiązań sprzyjających bliższym kontaktom na linii Urząd Miasta – mieszkańcy o okazjonalne spotkania w formule on-line poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta  (na wzór spotkania konsultacyjnego w zorganizowanego w formule on-line w ramach konsultacji społecznych Projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 – 2035).

Formuła on-line jest bardzo dogodna - łatwo można wziąć udział w takim spotkaniu. Godziny popołudniowe także sprzyjają uczestnictwu w spotkaniu.

Spotkania dedykowana różnym tematom, dotyczącym aktualnych kwestii ważnych dla miasta i rozwoju Biłgoraja.

Bezpośrednia forma spotkania pozwala na poruszenie wielu tematów jakie dla mieszkańców są ważne i ciekawe.

11.01.2024

Uwaga uwzględniona.

Uwagi zgłoszone przez formularz papierowy

2.

Obszar Strategicznej Interwencji  (OSI) - Rysunek 4. Prezentujący zasięg wyznaczonego w mieście Biłgoraj OSI.

Stowarzyszenie Rodzinny Ogród Działowy „Natura” w Biłgoraju uprzejmie prosi o zachowanie w opracowanej Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 – 2035 terenu Rodzinnego Ogrodu Działkowego przy
ul. Stanisława Moniuszki
w Biłgoraju.

Ogród otrzymał lokalizację stałą określoną w planie szczegółowego zagospodarowania przestrzennego terenu zatwierdzonego, a w dniu 19 sierpnia 1998 roku na mocy aktu notarialnego REP.A.Nr 5458/98 przekazany został na rzecz Polskiego Związku Działkowców.

Od roku 2014 w związku z nowelizacją ustawy o pracowniczych ogrodach prawa wieczystego użytkowania przejęło Stowarzyszenie Rodzinny Ogród Działkowy „Natura”, co wykazano w Księdze Wieczystej nr 54048.

Lokalizacja ogrodu jest zgodna z warunkami określonymi w znowelizowanych ostatnio przepisach o planowaniu przestrzennym, tzn. przylega do obszaru budownictwa jednorodzinnego, kompleksu terenów zielonych i obiektów sportowo – rekreacyjnych.

Ogrody działkowe są uzupełnieniem obszarów zielonych spełniających znaczącą funkcję „płuc” wpływająca na zmniejszenie szkodliwego smogu wzrastającego w miastach.

Nasz ROD „Natura” zaspokaja potrzeby zdrowotno – wypoczynkowe i ogrodowe dla wielu trzypokoleniowych rodzin i stanowi cenny obszar ekologiczny w mieście.

16.01.2024

Uwaga odrzucona.

 

Uzasadnienie:

Strategia nie przewiduje likwidacji Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Natura”.

Wyznaczony Obszar Strategicznej Interwencji (OSI), we wskazanych na Rysunku 4 w dokumencie Strategii granicach, ma charakter/przebieg poglądowy.

Realizacja potencjalnych inwestycji, w ramach OSI, będzie każdorazowo poprzedzona szczegółowym określeniem zakresu inwestycji oraz jej dokładnej lokalizacji w OSI.

Warto też podkreślić, iż wyznaczenie w mieście Biłgoraj OSI, obszaru centralnego dla miasta, obejmującego tereny zieleni i dolinę rzeki Biała Łada, koncentruje się wokół idei utrzymania i rozwoju terenów zielonych (zielona oś miasta) wprowadzając w nie funkcje rekreacyjne, czyniąc tym samym terenami jeszcze bardziej dostępnymi dla mieszkańców. Tym samym inwestycje jakie mogą być realizowane w obszarze OSI mają sprzyjać zachowaniu tzw. „zielonych płuc miasta”.

3.

Rozdział: Plany działań dla obszarów strategicznego rozwoju Miasta Biłgoraja: cele strategiczne i kierunki działań, Podrozdział: Obszar społeczny – plan działań, str. 49

Dla celu operacyjnego 1.2.1 Rozwój oferty kulturalnej, proponowane kierunki działań uzupełnia się o dodatkowy punkt brzmiący:

„Zapewnienie wysokiej jakości oferty instytucji kultury poprzez modernizację infrastruktury i  doposażenie”

Dla zapewnienia wysokiej jakości usług w dziedzinie kultury konieczne będą działania modernizacyjne i dostosowanie ich do rozbudowywanej oferty kulturalnej.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

4.

Rozdział: Plany działań dla obszarów strategicznego rozwoju Miasta Biłgoraja: cele strategiczne i kierunki działań,

Podrozdział: Obszar przestrzenno – środowiskowy – plan działań – str. 59

Dla celu operacyjnego 3.2.4 Uzyskanie efektywności energetycznej wprowadza się Proponowane kierunki działań:

·         Przedsięwzięcia zmierzające do zmniejszenia energochłonności budynków miejskich.

·         Zmniejszenie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej, optymalizacja kosztów ponoszonych na energię, działania edukacyjne, wprowadzanie inteligentnych systemów zarządzania energią.

·         Modernizacja i budowa energooszczędnego oświetlenia w przestrzeni miejskiej, optymalizacja kosztów ponoszonych na oświetlenie przestrzeni publicznych, wprowadzanie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem w mieście.

·         Dążenie do samowystarczalności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez zastosowanie OZE

·         Działania edukacyjne

W projekcie dokumentu dla celu operacyjnego 3.2.4 nie wskazano poziomu zadaniowego – kierunków działań. Zapis wymagał uzupełnienia.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

5.

Rozdział: Plany działań dla obszarów strategicznego rozwoju Miasta Biłgoraja: cele strategiczne i kierunki działań,

Podrozdział: Obszar przestrzenno – środowiskowy – plan działań – str. 59

Dla celu operacyjnego 3.2.5 Rozwój gospodarki obiegu zamkniętego wprowadza się proponowane kierunki działań:

·         Działania zmierzające do dywersyfikacji źródeł ogrzewania w Biłgorajskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, wymiana nieefektywnych źródeł opartych na paliwach kopalnych na źródła ekologiczne zasilane energią odnawialną.

·         Odzysk energii cieplnej z oczyszczalni ścieków, przetwarzanie odpadów o potencjale energetycznym

W projekcie dokumentu dla celu operacyjnego 3.2.5 nie wskazano poziomu zadaniowego – kierunków działań. Zapis wymagał uzupełnienia.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii
i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

6.

Rozdział: Obszary Strategicznej Interwencji (OSI)

Podrozdział: Obszar Strategicznej Interwencji w Mieście Biłgoraju  - str. 65

Wprowadza się następujący zapis:

„Najważniejsze uwarunkowania i potencjały społeczno – gospodarczo – przestrzenne OSI:

Uwarunkowania przestrzenne:

·         teren OSI w znaczącej części stanowi własność gminy (ok. 95% obszaru OSI). Pozostałe tereny należą do Skarbu Państwa, Powiatu Biłgorajskiego, Województwa Lubelskiego, użytkownika wieczystego ternu Gminy Miasto Biłgoraj oraz prywatnej spółki z o.o.

·         teren OSI obejmuje swym zasięgiem grunty o zróżnicowanym przeznaczeniu: tereny dróg publicznych, bulwarów, ciągów pieszo-jezdnych, obsługi komunikacji, usług sportu, zieleni dolin rzecznych, ogólnodostępnej zieleni parkowej oraz tereny wód. Tereny przeznaczone pod realizację zadań inwestycyjnych w ramach OSI w Studium Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Biłgoraja oraz Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zawierają zapis dopuszczający przewidziane inwestycje”.

Po analizie terenu wyodrębniono struktury właścicielskie oraz przeznaczenie terenów w obszarze OSI.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii
i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

7.

Rozdział: Obszary Strategicznej Interwencji (OSI)

Podrozdział: Obszar Strategicznej Interwencji w Mieście Biłgoraju  - str. 66

W PLANIE DZIAŁAŃ wprowadza się następujące zmiany:

1.     usuwa się ustęp 2

2.     w ustępie 4 usuwa się pierwszą część ustępu i pozostawia się następujący zapis:

o    „Realizacja poszczególnych elementów koncepcji zagospodarowania terenu OSI”.

(1)   Po szczegółowej analizie obszaru stwierdza się brak konieczności wprowadzania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego w celu realizacji zamierzeń inwestycyjnych.

(2)   Po analizie stwierdza się, że w obszarze planowanego przedsięwzięcia znajduje się infrastruktura techniczna obejmująca sieci: elektryczną, wodociągową, kanalizacji sanitarnej, gazową oraz telekomunikacyjną.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii
i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

8.

Rozdział: System realizacji Strategii, podrozdział: Monitoring i ewaluacja Strategii

Str. 89

W obszarze społecznym uzupełnia się wartości bazowe wskaźników:

Wskaźnik nr 5 – 10 963

Wskaźnik nr 6 – 87 756

 

Wartości bazowe wymagały podania stanu na dzień 31.12.2023 r. Po ww. okresie dokonano wyliczeń i zapis może zostać uzupełniony.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii
i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

9.

Rozdział: System realizacji Strategii, podrozdział: Monitoring i ewaluacja Strategii

Str. 90

W obszarze gospodarczym uzupełnia się wartości bazowe wskaźników:

Wskaźnik nr 3 – 31

Wskaźnik nr 4 – 2

Dodatkowo do wskaźnika nr 3 dodaje się źródło weryfikacji: Urząd Miasta Biłgoraja.

Wartości bazowe wymagały podania stanu na dzień 31.12.2023 r. Po ww. okresie dokonano wyliczeń i zapis może zostać uzupełniony.

30.01.2024

Uwaga w formule autopoprawki – złożona przez Urząd Miasta Biłgoraja (Referat Strategii
i Planowania Inwestycji).

 

Uwaga uwzględniona.

10.

Rozdział 3.2.5  str. 59

¾      ograniczenie ilości wytwarzania odpadów,

¾      zapobieganie powstawaniu odpadów,

¾      przetwarzanie odpadów w produkty,

¾      naprawa przedmiotów niestanowiących odpady i przekazywanie dalszym użytkowników.

 

Bez uzasadnienia

30.01.2024

Uwaga uwzględniona.

11.

Rozdział 3.2.4 str. 59

¾      uzyskanie samowystarczalności energetycznej na obiektach działalności komunalnej.

Bez uzasadnienia

30.01.2024

Uwaga uwzględniona.

12.

Smart City

¾      platforma usług komunalnych, odczyty zdalne wodomierzy, monitoring wod-kan, zarządzanie siecią wod-kan, budowa ujęć wody pitnej, niskoemisyjny transport komunalny.

Bez uzasadnienia

30.01.2024

Uwaga uwzględniona.

13.

Obszar społeczny – cel operacyjny 1.1.2. Str. 47,48.

Działalność świetlic dziennego pobytu dla seniorów w osiedlach.

Zgłoszona uwaga ma uzasadnienie w tendencji starzenia się mieszkańców miasta. Wiele osób starszych, często samotnych, szuka miejsc kontaktu z rówieśnikami. Ze względu na różne odległości i dolegliwości chorobowe nie mogą korzystać z dotychczasowych miejsc (np. DPS). Dlatego złożona uwaga staje się zasadna i oczekiwana przez środowiska.

30.01.2024

Uwaga uwzględniona.

Projekt Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraj na lata 2024 – 2035 został także poddany procesowi konsultacji społecznych z:

  • gminą sąsiednią – gminą Biłgoraj.

W toku konsultacji podmiot ten nie zgłosił żadnych uwag do Strategii tym samym akceptując w pełni konsultowany dokument Strategii;

  • Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W toku konsultacji podmiot zaopiniował pozytywnie Strategię.

Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie rekomendował jednocześnie uwzględnienie w treści Strategii rozszerzonej tematyki w zakresu: Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły” i „Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym”. Rekomendacja ta została uwzględniona i wprowadzona z zapis Strategii.

Pozytywnie zaopiniowały projekt Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 – 2035 także:

  • Młodzieżowa Rada Miasta Biłgoraja,
    • Rada Seniorów Miasta Biłgoraja.

Projekt Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na lata 2024 – 2035 został także przedłożony przez Burmistrza Miasta Biłgoraja Zarządowi Województwa Lubelskiego w celu wydania opinii dotyczącej sposobu uwzględniania ustaleń i rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie określonych w strategii rozwoju województwa.

Opinia Zarządu Województwa Lubelskiego, dla projekty Strategii, jest pozytywna.

 

Raport z konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Miasta Biłgoraja na 2024 - 2035 (PDF)


Goganet